Mięta, tymianek, melisa

Mięta, tymianek, melisa…



Dom pełen mięty i nie tylko, kocham zioła mam ich dużo w swoim ogrodzie, nie skażone środkami chemicznymi i spalinami. Zioła w kuchni trzeba mieć bezwzględnie, nie tylko dlatego, że aromatyzowane ziołami potrawy są wartościowsze, mają ciekawszy smak i zapach, ale głównie dlatego, że zawierają dużo niezbędnych dla organizmu ludzkiego składników.

W chorobach przewlekłych i wieku starczego, potrzebna jest najczęściej nie krótkotrwała terapia, lecz systematycznie podawanie leków. Codziennie podawanie odpowiednich ziół jest wówczas niezastąpione. Dlatego w moim ogrodzie rośnie nie tylko mięta ale też melisa, rumianek, tymianek, szałwia, lawenda, majeranek, oregano, rozmaryn, lubczyk, pokrzywa, bazylia, jałowiec, koper itd. Używam bardzo dużo ziół: np. rozmaryn do kotletów mielonych, majeranek do zup fasolowej, grochowej, bazylia całe lato do sałatek, do pieczonych i smażonych mięs: tymianek, szałwię ,rozmaryn, majeranek....

Mam też herbatki na zimę z suszonymi owocami, dziką różą ,dereniem, malinami, jeżynami, żurawiną. Zachęcam do hodowania własnych ziół, zapach podczas gotowania w domu jest nie do opisania.



Pomidory swoje prosto z krzaka też smakują wybornie, dodatek bazylii podkreśli jeszcze ich smak , nie tylko pyszne, ale i zdrowe. Zapraszam do mojego Domu Pełnego Mięty i nie tylko....






5 komentarzy:

  1. Dzisiaj znalazłam tą stronę i jestem zachwycona...podoba mi się.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo mi miło, zapraszam częściej!

    OdpowiedzUsuń
  3. Mogę zapytać się w jaki sposób suszy się miętę i jak przechowuje. Kiedy najlepiej zrywać miętę na suszenie. Dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miętę zrywamy w pogodny dzień w czerwcu do suszenia. Najlepiej suszyć ją rozłożoną cienką warstwą w suchym i zaciemnionym miejscu, u mnie na strychu. Suszy się tak około tygodnia. Ususzoną miętę przechowuję w wyparzonym gorącą wodą słoiku i dobrze wysuszonym, zakręcam i tak stoi, moja babcia trzymała miętę w woreczku płóciennym, w metalowej puszce szczelnie zamkniętej. Na blogu jest przepis jak zrobić syrop z mięty, potem w zimnie jest gotowy dodatek do herbaty, ale to jest z cukrem. Pozdrawiam i życzę miłego dnia!

      Usuń
  4. Uwielbiam miętę szczególnie w lecie. Dodaję ją do wody mineralnej z limonką lub do soku malinowego. Super orzeźwia.

    Kasia Dudziak

    OdpowiedzUsuń