2 października 2019

Pasteryzacja czyli wekowanie

W Domu pełnym mięty... robimy dużo przetworów, które trzeba poddać pasteryzacji. Pasteryzacja polega na odpowietrzeniu przez umieszczenie słoi napełnionych przetworami w naczyniu z wodą i gotowaniu ich.Istnieją jednak pewne zasady pasteryzacji, które należy omówić.
Co nam będzie potrzebne do pasteryzacji?

  • garnek z szerokim dnem
  • ściereczka
  • słoiki
  • zakrętki

Słoiki muszą być nie uszkodzone, dokładnie umyte, następnie trzeba je wyparzyć gotowaną wodą, tak samo postępujemy z nakrętkami, myjemy oglądamy czy nie ma uszkodzeń albo rdzy, wkładamy do miseczki i zalewamy wrzątkiem. Wycieramy do sucha ściereczką lub papierowym ręcznikiem.Słoiki do pasteryzacji są już gotowe. Napełniamy słoiki przetworami zostawiając od górnego brzegu 3cm, wycieramy dokładnie brzegi i zakręcamy nakrętki.
Do garnka na dno kładziemy ściereczkę i układamy słoiki, zalewamy wodą do 3/4 wysokości słoika. Ważne: jeśli przetwory w słoikach są zimne np. sałatki zalewamy zimną wodą, jeśli zaś gorące np. leczo zalewamy gorąco wodą. Przykrywamy garnek i gotujemy ,jak się zagotuje woda zmniejszamy gaz i gotujemy ile trzeba: sałatki przeważnie 15-20 minut jak mały słoik, ale jak duży to czas trzeba zwiększyć o 10 minut. Gdy pasteryzacja się zakończy wyłączamy gaz, niech przetwory stoją, aż przestygną (chyba że przepis mówi inaczej). Po wystudzeniu wyjmujemy słoiki, odwracamy do góry dnem i stawiamy.Należy na koniec sprawdzić zakrętki: gdy jest zakrętka wypukła tzn. że słoik nie jest zamknięty, trzeba zmienić zakrętkę i powtórzyć pasteryzacje, jeśli zakrętka jest wklęsła to możemy słoik wynieść w chłodne miejsce.
Dżemy można pasteryzować na sucho, ale trzeba przestrzegać zasad: aby pasteryzacja się udała, słoiki muszą być gorące i dżem cały czas podgrzewany, po nałożeniu do słoików dżemu, brzegi szybko wycieramy do sucha, zakręcamy, stawiamy do góry dnem i przykrywamy kocykiem. Pasteryzacja skończona.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz