26 listopada 2020

Kiełbasa słoikowa

 Kiełbasa słoikowa, taka domowa tuszonka, konserwa, pyszna, z mielonego mięsa, przygotowana odpowiednio, może stać w chłodnym miejscu dłuższy czas. Zrobić możemy ją w prosty sposób, wystarczy świeże mięso dobrego gatunku, maszynka do mielenia i słoiki. Do zakonserwowania mięsa potrzebna jest też sól peklowa, można użyć zwykłej soli, ale peklowa nada mięsu koloru różowego, taka konserwa wygląda apetycznie.





Składniki:

  • 3 kg mięsa wieprzowego chudego: łopatka, biodrówka, szynka
  • 1 kg podgardla bez skóry lub boczku
  • 80 gram soli peklowej
  • 1i 1/2 łyżeczki pieprzu
  • 3-4 ząbki czosnku
  • 1 łyżeczka majeranku
  • 1 szklanka przegotowanej zimnej wody

Wykonanie:

Mięso pokroić na kawałki, dodać sól peklową i wymieszać, zostawić najlepiej na noc w temperaturze pokojowej, aby się zapeklowało. Mięso umyć, odcedzić i zmielić przez maszynkę. Czosnek obrać i przecisnąć przez praskę, dodać razem z pieprzem i majerankiem do mięsa. Mięso wyrabiać ręką dolewając po trochu wodę, aż powstanie jednolita masa. Przygotować słoiki, dokładnie je umyć i wyparzyć, wytrzeć do sucha. Słoiki napełnić mięsem dokładnie je upychając, aby pozbyć się powietrza, zostawić 3 cm od góry, zakręcić wyparzonymi zakrętkami. Garnek wyłożyć ściereczką, wstawić słoiki, wlać wodę do 3/4 wysokości słoików, przykryć pokrywką i zagotować, zmniejszyć grzanie i wolno gotować półtorej godziny. Zostawić słoiki w wodzie do wystudzenia. Następnego dnia sprawdzić, czy wszystkie zakrętki są wklęsłe, dolać wody i pasteryzować od zagotowania godzinę. Trzeciego dnia pasteryzację powtórzyć i gotować od zagotowania 45 minut, zostawić w garnku do wystudzenia.

11 komentarzy:

  1. Witam, nie wiem czy dobrze doczytałam, że najpierw mięso trzeba zapeklować a potem po peklowaniu je umyć, po co ? czyli wypłukać je z tej soli ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mięsa przed peklowaniem się nie myje, dlatego myję zawsze takie zapeklowane, samo mycie nie wypłucze soli, chyba że będziemy dłużej to mięso moczyć. Pozdrawiam!

      Usuń
  2. To jeszcze ja, a co z boczkiem czy podgardlem? też trzeba tak samo pokroić w kostkę i wymieszać z mięsem i zapeklować razem?

    OdpowiedzUsuń
  3. Tak, napisałam że mięso, ale chodzi o całość, podgardle lub boczek bez skóry, bez tego konserwa byłaby sucha.

    OdpowiedzUsuń
  4. Niedługo spróbuję się zabrać za tę konserwe, ale jakoś mnie odrzuca to niemyte peklowane mięso, więc ja go umyję przed peklowaniem i spróbuję pasteryzacji na sucho czyli w piekarniku. Mam nadzieję że wyjdzie

    OdpowiedzUsuń
  5. Ile wyjdzie słoików półlitrowych tej kiełbaski.

    OdpowiedzUsuń
  6. A podgarle lub boczek..surowe czy wędzone?

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja mięsa nie pekluje, normalnie do zmielonego mięsa dodaje sól do smaku, a słoiczki szersze i nie wysokie, żeby łatwiej wyjąć miesko

    OdpowiedzUsuń
  8. Takie słoiki robione były przy każdym świniobiciu nic nowego część mięsa szło do kiełbasy w jelita i do wędzarni a część do słoików ale to najlepsza metoda przechowania

    OdpowiedzUsuń