12 września 2020

Ocet jabłkowy domowy

 Ocet jabłkowy jest bardzo zdrowy, a przygotowanie w domowych warunkach bardzo proste. Na ocet wykorzystuję skórki z obranych jabłek, gniazda nasienne, a także mniejsze jabłka. Ocet jabłkowy robię co roku wtedy, gdy robię jabłka w słoiki na szarlotkę, tak więc nic się nie marnuje.


Ocet jabłkowy domowy


Ocet jabłkowy domowy

Składniki:

 • duży szklany słój
 • skórki, gniazda nasienne i jabłka
 • woda przegotowana letnia
 • cukier

Ocet jabłkowy domowy

Wykonanie:

Skórki oraz gniazda nasienne z jabłek, a także pokrojone spady, oczywiście  wszystkie części nadpsute i ściemniałe odrzucić, umyć. Słój duży, najlepiej z niedużym otworem, umyć dokładnie i wyparzyć. Wsypać owoce i zalać taką ilością letniej przegotowanej wody, aby były trochę przykryte. Na każdy litr wody dodać płaską łyżkę cukru. Jeśli jabłka są kwaśnej odmiany np. antonówka, można zwiększyć ilość cukru do 2 łyżek, lub cukier zastąpić miodem. Słój przykryć kawałkiem płótna i zawiązać gumką. Słoik musi stać w temperaturze pokojowej 20-25 stopni, tydzień lub dłużej. Codziennie należy jabłka przemieszać drewnianą łyżką, aby zawsze były przykryte płynem. Na wierzchu pojawi się piana, to oznaka że następuje burzliwa fermentacja. Po zakończeniu burzliwej fermentacji, tzn. gdy piana już opadnie, a ocet ma przyjemny kwaśny smak, przelewamy płyn przez gazę, wlewamy do czystego słoika i wynosimy w chłodne miejsce. Ocet nabierze jeszcze mocy i zrobi się bardziej klarowny. Taki ocet jabłkowy rozlewamy do butelek i zakręcamy.

13 komentarzy:

 1. Przepis mega prosty, a ocet wychodzi taki jak powinien. Dziekuje!

  OdpowiedzUsuń
 2. Można użyć jablka papierówki ?

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam ,sama urzywam także w kuchni i polecam każdemu ,jest mega zdrowy .Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak dlugo można przechowywac, czy poza lodówką.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gotowy ocet stoi całą zimę, nawet dłużej, jak dobrze zrobiony nic się nie dzieje.

   Usuń
  2. U mnie stoi w piwnicy, nie musi stać w lodówce.

   Usuń
 5. Jak dlugo można przechowywac, czy poza lodówką.

  OdpowiedzUsuń
 6. Na zdjęciu wygląda że są przykryte woda całe a tutaj pisze trochę ... ile to jest wg Pani trochę pół? Czy 3/4 ? Robię pierwszy raz wolę wiedzieć 😊Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jabłka muszą być przykryte wodą, nie mogą wystawać bo wtedy będą się psuły, można nawet je obciążyć, dlatego pisze, że trochę wody musi być na wierzchu, pozdrawiam!

   Usuń
 7. Czy taki ocet należy jakoś rozcieńczać przed użyciem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli używamy do zakwaszania potraw, to dodajemy do smaku, on nie jest tak samo kwaśny jak ocet ze sklepu, a jeśli chcemy go pić dla zdrowia to wtedy rozcieńczamy.

   Usuń