- 1 kg żeberek wieprzowych
- 2 cebule
- mąka do obtoczenia
- sól
- pieprz
- majeranek
- smalec
Wykonanie:
- 0,5 kg ziemniaków
- 1 jajko
- mąka pszenna
- sól
Wykonanie:
Przepisy kulinarne ze starych zeszytów i nie tylko...
Szybkie i pyszne domowe ciasto z jabłkami, pachnące cynamonem, trudno go nie lubić. Przepis na dużą formę 25 na 35 cm, bardzo prosty, a jabłecznik uda się zawsze. Jabłka najlepiej szara reneta, mogą też być mieszane polskie jabłka z ogródka, takie jakie mamy, lepsze są odmiany które się rozgotowują. Jabłek wcześniej nie smażymy, dodajemy surowe do ciasta. Jabłecznik to ciasto na każdą okazję, nie musi stać w lodówce, a najlepiej smakuje teraz w chłodne dni.
Składniki:
Wykonanie:
Jabłka cienko obrać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach, przełożyć na duże sitko, nie odciskać, tylko zostawić, aby nadmiar soku spłynął, a jeśli jabłka nie są soczyste, możemy ich nie odcedzać. Mąkę, szklanka ma 180ml, przesiać przez sitko, dodać proszek do pieczenia, cukier, cukier waniliowy i wymieszać. Masło zimne, takie prosto z lodówki posiekać nożem z mąką, dodać też smalec. W mące zrobić dołek, dodać śmietanę, wbić dwa żółtka, białko zostawić jeszcze się przyda i jedno całe jajko. Zagnieść ciasto, podzielić je na dwie części, 2/3 ciasta zostawić na spód, a 1/3 na wierzch jabłecznika. Przygotować formę 25x35 cm, wyłożyć ją papierem do pieczenia, lub dobrze wysmarować tłuszczem. Dno formy wylepić ciastem, nakłuć widelcem i zostawić w chłodnym miejscu, aby ciasto odpoczęło. Pozostałe ciasto rozwałkować na wielkość formy, najlepiej na papierze do pieczenia, wtedy łatwiej jest przenieść je na ciasto, przykryć i zdjąć papier. Jabłka wymieszać z kaszą manną, jeśli są kwaśne dosłodzić do smaku i dodać cynamon. Ciasto wyjąć z lodówki i posmarować je białkami, które nam zostały od żółtek. zabezpieczy to ciasto nie nasiąknie za bardzo jabłkami, wyłożyć przygotowane jabłka i przykryć ciastem. Piekarnik nagrzać do 170 stopni góra-dół i piec jabłecznik 50-55 minut do ładnego zrumienienia. Można także najpierw podpiec spód ciasta przez 20 minut, dodać jabłka, a ciasto na wierzch zetrzeć na tarce, lub porwać na kawałki. Jabłecznik jest bardzo dobry, a ciasto mięciutkie i delikatne.
Koktajl warzywny z brokułem to samo zdrowie, a w dodatku bardzo smaczny. Nie zawiera ani cukru, ani soli. To prawdziwa bomba witaminowa i nie tuczy, czyli koktajl idealny na dietę. Oprócz brokułu jest jeszcze marchewka, jabłko i jogurt, lub kefir. Zamiast jogurtu może być woda mineralna, można też dodać banana, który doda trochę słodyczy.
Składniki:
Wykonanie:
Różyczki brokułu oddzielić od grubych łodyg, dokładnie umyć, można przekroić na mniejsze części. Jabłka umyć, obrać, lub zostawić ze skórką, pokroić na mniejsze kawałki. Marchewkę umyć, obrać i zetrzeć na tarce, gdyż jest dosyć twarda i nie każdy blender sobie z nią poradzi. Wszystkie warzywa wrzucić do kielicha blendera, dodać kefir i miksować do uzyskania gładkiej, aksamitnej konsystencji. Jeśli koktajl jest za gęsty dodajemy jeszcze trochę wody mineralnej. Można doprawić do smaku sokiem z cytryny, lub limonki. Ja nie dodawałam, gdyż jabłka były dosyć kwaśne.
Szybkie i pyszne ciasto Monte, ulubiony deser nie tylko najmłodszych. Ciasto idealnie nadaje się na każdą imprezę i na zwykły dzień, ładnie się kroi i pięknie prezentuje. Składa się z biszkoptu i masy biało-kakaowej ze śmietanki i serka mascarpone. Przepis jest prosty, potrzebny jest jedynie mikser.
Składniki:
Ciasto:
Masa:
Wykonanie:
Jajka ubić z cukrem na pulchną masę. Mąkę przesiać, dodać proszek do pieczenia i wymieszać. Do ubitych jajek dodawać po trochu mąkę i mieszać trzepaczką delikatnie do połączenia składników. Na koniec dodać olej i delikatnie połączyć. Przygotować formę do pieczenia 20 na 35 centymetrów, wyłożyć ją papierem do pieczenia i wylać ciasto. Piekarnik nagrzać do 170 stopni funkcja grzania góra-dół i piec biszkopt około 40 minut, sprawdzić patyczkiem czy jest suchy. Upieczony biszkopt wyjąć z formy, zdjąć papier i zostawić go na kratce, aby wystygł. Przygotować masę. Zagotować szklankę wody i wlać ją po pół do dwóch szklanek, a następnie do każdej szklanki dodać łyżkę żelatyny i ją dokładnie wymieszać, zostawić do wystudzenia. Zimną, prosto z lodówki śmietankę ubić z cukrem pudrem, gdy zgęstnieje, ale jeszcze nie całkiem się ubije, dodawać po trochu serek mascarpone i ubijać. Masę podzielić na dwie części. Z jednej części odłożyć dwie łyżki i dodać do ostudzonej żelatyny, wymieszać i dodać do masy, szybko zmiksować.
Naleśniki nadziewane szpinakiem z dodatkiem sera mozzarelli, doprawione solą, pieprzem, szybkie, zdrowe i pyszne danie obiadowe, lub kolacyjne. Szpinak świeży, ale może być też mrożony taki w listkach, nie ma to znaczenia, smakuje podobnie. Przepis na naleśniki sprawdzony wielokrotnie, są miękkie, nie pękają podczas zwijania, a farsz bardzo aromatyczny.
Składniki:
Farsz ze szpinaku:
Wykonanie:
Szpinak przebrać, oberwać grube ogonki, umyć i sparzyć wrzącą wodą. Gdy szpinak zmniejszy swą objętość, odcedzić go na sitku. Czosnek i cebulę obrać i pokroić w kosteczkę. Na patelni rozgrzać masło dodać cebulę, lekko poddusić i dodać czosnek, chwilę razem smażyć, uważać, aby czosnek się nie przypalił. Szpinak odcisnąć z wody i pokroić włożyć na patelnię i wszystko dusić na średnim grzaniu 5 minut, doprawić do smaku solą, pieprzem i cukrem i dusić jeszcze minutę. Ser mozzarellę pokroić w małą kostkę dodać do szpinaku, podgrzewać mieszając, jak ser zacznie się rozpuszczać wlać śmietankę. Farsz smażyć jeszcze minutę i wyłączyć. Z podanych składników zrobić ciasto naleśnikowe, najprościej wszystko zmiksować na gładką masę. Rozgrzać patelnię, u mnie o średnicy 24 cm, posmarować ją cienko olejem i wlewać ciasto chochlą tyle, aby cienko pokryło dno patelni. Smażyć z obu stron i układać na talerzu jeden na drugim, naleśniki są cienkie i delikatne. Na każdym naleśniki rozłożyć trochę farszu i zawinąć w rulon, lub złożyć w kopertę. Przed podaniem można podgrzać na patelni, lub zapiec je w piekarniku polane sosem pomidorowym i posypane parmezanem. Naleśników ze szpinakiem wyszło 12 sztuk.
Gulasz z indyka z dodatkiem papryki to najlepszy sposób na przygotowanie pysznego obiadu i to na dwa dni. Mięso z indyka jest bardzo zdrowe, a przygotowane w ten sposób jest delikatne, soczyste i smaczne. Można podać go z dodatkiem ziemniaków, klusek śląskich, kaszy, u mnie dziś jest z komosą ryżową białą, bardzo smaczną i zdrową. Przepis nie jest trudny, a obiad pyszny.
Składniki:
Marynata:
Wykonanie:
Mięso z udźca indyka bez kości i skóry, umyć, osuszyć i pokroić w kawałki, takie na jeden kęs. Mięso przełożyć do miski, składniki marynaty wymieszać w małej salaterce, dodać do mięsa, dokładnie obtoczyć mięso w marynacie i schować do lodówki na pół godziny. Paprykę umyć, wydrążyć nasiona i pokroić na kawałki takie jak mięso. Na patelni rozgrzać tłuszcz, mięso wyjąć z lodówki, obtoczyć w mące i smażyć partiami na rumiano, aż usmażymy wszystko. Obsmażone mięso przełożyć do rondla, lub garnka w którym będziemy gotować gulasz. Na pozostałym tłuszczu usmażyć obraną i pokrojoną w cebulę, a gdy zrobi się rumiana, dodać paprykę, przeciśnięty czosnek, chwilę smażyć i wszystko dodać do gulaszu. Na patelnię wlać szklankę wody, zagotować i wlać do garnka. Dodać liść laurowy, ziele angielskie, doprawić solą, pieprzem, zmniejszyć grzanie do minimum i wolno dusić pod przykryciem. Sprawdzać, czy sos się nie wygotował, w razie potrzeby uzupełnić go gotowaną wodą. Komosę ryżową ugotować według przepisu na opakowaniu, gotuje się ją podobnie jak ryż. Gdy mięso jest miękkie, doprawić jeśli trzeba jeszcze do smaku i podawać z komosą ryżową. Gulasz jest tak samo dobry na drugi dzień, tak więc można zrobić go więcej.
Proste i pyszne ciasto drożdżowe ze śliwkami węgierkami, posypane kruszonką, a porcja dosyć duża, na formę 35x25 cm, może być też większa, ciasto pięknie wyrasta. Wyrabiałam je ręcznie, ale można ułatwić sobie pracę i wyrobić mikserem. Śliwki najlepsze węgierki, gdyż nie zawierają dużo soku i są idealne do ciasta.
Składniki:
Kruszonka:
Wykonanie:
Mleko lekko podgrzać, nie może być gorące, tylko letnie. Drożdże świeże rozkruszyć, dodać łyżeczkę cukru, łyżkę mąki, trochę letniego mleka i wymieszać, zostawić przykryte na kilka minut, aby wyrosły. Mąkę przesiać do miski, dodać cukier, cukier waniliowy, jajka, rozpuszczone wyrośnięte drożdże, letnie masło i wszystko wyrobić dłonią, lub mikserem, aż będzie odchodziło od miski. Zostawić przykryte do wyrośnięcia, ciasto powinno podwoić swoją wielkość. Śliwki umyć i usunąć pestki. Przygotować kruszonkę: mąkę wymieszać z cukrem, dodać miękkie masło i rozcierając dłońmi zrobić małe grudki, taką kruszonkę. Wyrośnięte ciasto wyłożyć do wysmarowanej tłuszczem formy, wyrównać dłońmi, a następnie rozłożyć śliwki rozcięciem do góry. Ciasto posypać kruszonką i zostawić w ciepłym miejscu na 20 minut. Piekarnik nagrzać do 170 stopni góra-dół i piec ciasto 45 minut, sprawdzić patyczkiem czy suche.