Kapusta kiszona jest bardzo zdrowa, dlatego powinna być w każdym domu. Najlepiej ukisić ją w słoikach, lepiej się przechowuje. Kapusta jest bardzo dobra, może stać nawet 2 lata nic się nie dzieje. Stary przepis mojej babci. Pierwszego dnia kroimy kapustę cienko i wrzucamy partiami do dużej miski przesypując solą kamienną wymieszaną z nasionami kopru i utartą marchwią.
Składniki:
- 10 kg kapusty
- 20 dkg soli
- 2 dkg kopru
- 25 dkg marchwi
- słoiki
Wykonanie:
Kapustę dokładnie obrać z nadpsutych liści, wykroić głąby, umyć. Drobno poszatkować na szatkownicy lub kroić nożem do dużej miski, przesypujemy ją obraną i startą na tarce o dużych otworach marchwią. Sól kamienną nie jodowaną wymieszać z nasionami kopru i posypać kapustę, wymieszać, a potem nakrywamy to ściereczką i zostawiamy do następnego dnia.Słoiki wymyć i wyparzyć. Kapusta przez noc zmniejszy swoją ilość, a wytworzy się sok. Kapustę wymieszać spróbować soku, który się wytworzył jeśli mało słona to dosolić i najważniejsza sprawa: wkładać warstwami do słoików i bardzo mocno ubijać, to dosyć ciężka praca, dlatego można zatrudnić męża. Zostawić 2 cm od nakrętki i od razu zakręcać i ustawić w naczyniu (miska, czy foremka od ciasta ) tak musi stać 2 tygodnie w domu. Ze słoików będzie leciał sok i tak musi być, dlatego trzeba w czymś postawić słoiki. Po 2 tygodniach można kapustę wynieść w chłodne miejsce. Jeżeli nakrętki
są dobre i kapusta dobrze ubita to może stać i 2 lata i jest dobra. Smacznego!
Proszę napisać , ile słoików wychodzi z tej porcji ?
OdpowiedzUsuńMi z 10kg wyszło 7 słoików litrowych
UsuńDziękuję, przyda się ten komentarz dla innych, pozdrawiam!
Usuń
OdpowiedzUsuńRobiłam kapustę w zeszłym roku, nie liczyłam słoików, robiłam i mniejsze, takie żeby były na surówkę, ale też 3 litrowe. Jak będę robiła na jesieni to policzę. Pozdrawiam!
Tak samo robię. Jest super.
OdpowiedzUsuńTeż tej jesieni spróbuję zrobić.
OdpowiedzUsuńCzy po dwóch tygodniach słoiki trzeba odkręcić i wytrzeć, bo przecież leciał sok.
OdpowiedzUsuńNie odkręcam słoików, jeśli trzeba to po wierzchu wycieram, obmywam.
OdpowiedzUsuńCzy nie trzeba przebijać żeby odgazowała?
OdpowiedzUsuńNie, sok jak wylatuje to i gazy, kapusta nie jest gorzka, jest dobra.
UsuńSkoro ze słoika wjylewa się sok to znaczy że zakrętki nie są szczelne a jeśli tak to przecież potem się zepsuje bo będzie dochodziło powietrze ..
OdpowiedzUsuńTo sprawdzony przepis przez wiele lat, nadmiar soku wyleci, gazy też, a słoik będzie szczelny, chyba że od razu zakrętka była nie dobra. Tak zrobiona kapusta stoi i 2 lata i nic się nie dzieje, tylko musi być bardzo dobrze upchana, pozdrawiam!
UsuńCzy do słoików wkładamy też sok, który kapusta puści?
OdpowiedzUsuńJeśli wejdzie sok do słoika to tak, kapusta ubita dobrze, a sok może być prawie do zakrętki, ale przeważnie i tak sok zostaje jeszcze na misce, ale jak już zakręcimy słoik to już go nie odkręcamy, sok który wyleci ze słoików można wykorzystać od razu do picia.
UsuńA skąd jesienią wziąść nasiona kopru
OdpowiedzUsuńMożna kupić w sklepie ogrodniczym nasiona do siania, lub w aptece Koperek taką herbatkę, lub poprosić działkowicza, prawie każdy ma, żeby na wiosnę sobie posiać.
UsuńKoperek z apteki to koper włoski, a do kapusty to kminek
OdpowiedzUsuńJa dodaję nasiona kopru włoskiego nie z apteki, tylko taki z własnej działki, jak już ma baldachimy nasion to suszę, a kminku nie dodaję.
UsuńMam sloje z przyczepionym wieczkiem i jest gumka by uszczelnic sloj(jaksie nazywa w Polsce wek?) .Jaka musi byc temperatura w pomieszczeniu gdzie chce przechowackiszonki jiuz po ukiszeniu?
OdpowiedzUsuńKapust kiszona powinna być przechowywana w temperaturze około od 0 do 8 stopni najlepiej, jak jest 10 stopni to kapusta zaczyna fermentować i kwaśnieje.
UsuńJeśli w sloiku zajdzie fermentacja, będzie wydobywać się sok, to również kapusta podniesie się do góry, pomimo, że ubita. Część soku wyleci ze słoika i ta kapusta u góry nie będzie w nim zanurzona bo soku będzie mniej, a ona już nie ubita tylko uniesiona. I wtedy robi się sucha. Jaka na to rada?
OdpowiedzUsuńNie mam na to rady, taka po prostu jest, jeśli chcemy żeby było dużo soku, trzeba kisić w garnku.
Usuń